hakkında

ion province izmir foça’da 13 dönümlük arazide lavanta yetiştiricisi olan bade bilgen tarafından hazırlanan bir kadın girişimidir. 
foça yöresinde lavantanın atası sayılan, ‘karabaş otu’ adlı bitkinin yetiştiği modern akrabası olan lavantayı doğduğu topraklara geri getirdik. böylece asırlık bir geleneği gelecekle buluşturduk.

bu sayede farmakope standartlarına uygun analizler ile değerlendirildiğinde türkiye’nin en iyi yağ ve hidrosol sonuçlarına ulaştık. 
lavantayla başlayan “ion şifa tarımı” projemiz bölge florasına uygun diğer şifalı bitkilerle gelişimini sürdürürken, bade bilgen lavanta ve diğer tıbbi aromatik bitki yetiştiricisine danışmanlık hizmeti veriyor.


bade bilgen kimdir?

2016 kasım ayında devlet desteği ile köyüne dönenlere tanınan hak ile  “genç çiftçi hibe projesi ” kapsamında 13 dönümlük arazisine lavanta ekmiştir.

balıkesir çiftçi eğitim merkezi’nde düzenlenen milli eğitim bakanlığı sertifikalı tıbbi ve aromatik bitki yetiştiriciliği kursu’nu bitirerek 2018 yılında sertifikalı yetiştirici oldu.

2018 yılında foça tarımsal kalkınma kooperatifi kurarak başkanlığını üstlenmiştir.

2020 yılında kagider ‘in düzenlemiş olduğu, tarım sektöründe faaliyet gösteren kadın girişimci şirketleri arasında “gelişim ve hızlandırma” desteğine layık görülen 21 kadın girişimci içinde işini büyütme şansı yakalamıştır.

bu süreçte eğitim alan arkadaşları ile güç bularak “tarımda kadın girişimi üretim ve işletme kooperatifi” kurucu ortağı oldu.

2021 yılında google türkiye ve MediaCat ortaklığında iş dünyasının gelecek vaat eden kadınlarını tespit etmek, desteklemek ve teşvik etmek amacıyla hayata geçirilen geleceği farklı yaratan kadınlar #SheMakes programını kazanarak, birbirinden değerli 15 kadın ve onların ilham veren hikayeleri ile yoğun bir eğitim süreci geçirme şansı yakaladı.